Bylinky, které pomohou při ekzému a jiných kožních problémech
Atopický ekzém jistě dokáže velmi potrápit. Tam, kde již nezabírá běžná léčba, můžeme vyzkoušet i dary přírody. Co třeba nějaké léčivé bylinky?
Lopuchový olej na seboreu
Účinky lopuchové masti připravené z kořene lopuchu většího jsou známé již od nepaměti, běžně se využívá například na bércové vředy, hemeroidy a ekzémy. Působí i proti plísním a různým zánětům. Potírejte denně postižená místa a uvidíte, možná vám právě lopuchový olej pomůže.
Měsíčková mast na rozškrábanou pokožku
Měsíček lékařský je znám pro své výborné protizánětlivé a hojivé účinky. Měsíčková mast pak výborně promašťuje suchou podrážděnou pokožku, kterou zároveň dezinfikuje a zjemňuje. Mimo jiné je dobrá i na popáleniny či otevřené rány, pomáhá při svědění.

Pupalkový olej
Pupalkový olej se lisuje ze semen rostliny jménem pupalka dvouletá, a jde o velmi účinný lék v boji proti atopickému ekzému a lupénce či alergickým onemocněním kůže. Dá se použít vnitřně i zevně. Obsahuje mimo jiné také kyselinu gama-linoleovou, která v těle působí protizánětlivě.
Rakytníkový olej
Podobně jako pupalkový, můžeme využít i rakytníkový olej, který zvyšuje imunitu celého organismu. Rakytník obsahuje celou řadu léčivých látek a má vysoký obsah vitamínu A a C. Stejně jako u pupalky jej lze podávat vnitřně i zevně. Kromě ekzému nám může pomoci i při omrzlinách, popáleninách nebo dokonce rakovině kůže.
Bambucké máslo
Bambucké máslo není přímo bylina, nýbrž tuk, který vzniká ze semen stromu máslovníku afrického. Pomáhá při všemožných kožních problémech. Bambucké máslo se velmi často používá jako základ pro různé bylinné masti, takže je dobré si s jeho pomocí vytvořit například měsíčkovou mast. Dá se ale také využít samostatně, protože má velice dobré hydratační a vyživující účinky.

Kopřiva dvoudomá
Kopřivu jistě všichni dobře znáte. Co ale málokdo ví, je to, že kopřiva je v podstatě takový všelék. Je výborná na léčbu nejrůznějších problémů, zejména pak těch kožních. Mimo jiné se dá využít například na problematickou pokožku hlavy, na které se často tvoří lupy - stačí si natrhat pár kopřiv a nechat je přes noc vylouhovat ve vodě. Druhý den tuto kopřivovou vodu použijete jako oplach a po několika umytích byste se měli lupů zbavit.
Konopí
A nakonec konopí. Konopí je dobré na všechno, na co si vzpomenete, konopná mast je učiněný zázrak. Pokud máte jakýkoli problém, včetně ekzému či jiných kožních potíží, zkuste postižené místo potírat konopnou mastí a uvidíte, že se vám velmi uleví. Nejlepší jsou samozřejmě domácí masti.

To by bylo pro tentokrát ode mě všechno, doufám, že článek někomu pomůže :)