Využívání božské pomoci při magii
Mnoho čarodějek při svých kouzlech a rituálech povolává na pomoc různá božstva. Samozřejmě je jen na vás, zda a které bohy a bohyně povoláte, ale společně se podíváme na ty nejčastější a nejznámější z nich.

Na obrázku můžete vidět zobrazení wiccanských božstev - Bohyně a Rohatého boha
Pro začátek jen taková technická. Panteon znamená něco jako soubor božstev (např. egyptský panteon - egyptská božstva).
Jak si vybrat panteon?
Panteon jako takový není nutné si vyloženě vybírat, je totiž možné pracovat s různými božstvy. Člověk jen musí být opatrný a nevyvolávat současně bohy a bohyně z různých panteonů. To znamená, že můžete společně vyvolat řecké bohyně Athénu a Artemis, ale určitě ne egyptského Anuba a severského Thora. Pokud si ale chcete vybrat jeden konkrétní panteon, vyberte si jednoduše ten, který je vám nejsympatičtější a nejbližší. Existují samozřejmě rituály, jak vybrat ten správný, ale vaše podvědomí a intuice se určitě mýlit nebude a pokud už nějakou dobu tíhnete k určitému náboženství, je to pro vás to pravé.
Bohyně Matka
Mnohé staré kultury uctívaly pouze jedinou bohyni, kterou nazývaly Velká Matka. Spousta čarodějek dodnes Velkou Matku (či Bohyni Matku) přivolává. Má jít o ztělesnění ženskosti a zároveň o matku všeho živého včetně země.
Wiccanská božstva
Wiccané uctívají dvojici bohů, kterým říkají jednoduše Bůh (někdy též Rohatý bůh) a Bohyně. Tato božstva jsou si rovna a představují dokonalou harmonii a rovnováhu mezi mužskou a ženskou energií. Bohyně přejímá vládu během jara a léta, Bůh pak během podzimu a zimy.
Keltská božstva
V tomto náboženství existuje víc než 300 konkrétních bohů, ale většina čarodějek pracuje s těmi hlavními. Keltská božstva mají ještě tu zvláštnost, že se zde vyskytují tzv. trojité bohyně, tedy tři osobnosti v jedné bohyni.
- Brighit - jedna z nejvýznamnějších keltských bohyň, patří mezi ty trojité, přičemž všechny tři ''části'' jsou považovány za sestry. První je patronkou kultury, plodnosti a léčitelství, druhá poezie, inspirace a věštění a třetí ohně a kovářství.
- Morrigana - opět trojitá bohyně, na rozdíl od Brighit má každá její část jiné jméno, které se ale liší podle tradice. Obecně je tato bohyně vnímána jako bohyně války, smrti a šílenství, ale je také spojována s plodností. Jejím symbolem jsou havrani a vrány.
- Manannán Mac Lir - jeden z nejstarších keltských bohů. Je patronem moře a ovládá počasí.
- Dagda - druidové jej pokládali za boha moudrosti, nebes a země
- Lug - bůh světla a zručnosti
- Ogma - provází mrtvé
Severská božstva
Opět velice obsáhlý panteon, ovšem představíme si pouze ty nejznámější bohy. Tito bohové se ještě dělí na dvě ''rodiny'', totiž na Vany a Ásy. Ásové, to jsou ti známější, ti jsou spojeni zejména s válčením a intelektuálními zájmy, zatímco Vanové zase s přírodou a emocemi. Za každým bohem najdete závorku s písmenem Á nebo V, abyste věděli, kam zrovna patří.
- Njörd (V) - bůh moře, větru, bouří
- Freya (V) - bohyně krásy, lásky, plodnosti, věštění a čarodějnictví
- Frey (V) - bůh plodnosti, manželství, země a míru
- Idun (V) - bohyně mládí a krásy
- Ódin (Á) - bůh války, moudrosti a poezie
- Loki (Á) - Loki není bůh v pravém slova smyslu. Patří mezi polobohy, ale uzavřel pokrevní bratrství s Ódinem a žije společně s Ásy. Je spojován s klamem, lží, podvody, lstivostí, chaosem.
- Týr (Á) - bůh války a nebes
- Frigga (Á) - bohyně lásky a plodnosti
- Thor (Á) - bůh hromu, domova, ochránce člověka
Egyptská božstva
Jde o jeden z nejlépe probádaných starodávných panteonů, čarodějkami je velmi oblíbený. Jak jistě víte, egyptští bohové měli většinou lidské tělo a zvířecí hlavu.
- Eset (někdy též Isis) - jedna z nejvýznamnějších a nejuctívanějších egyptských bohyň, zosobňuje veškeré ženské ideály
- Nút - bohyně znovuzrození
- Hathor - Bohyně Matka, bohyně lásky a milostného spojení
- Anup (Anubis) - bůh posmrtného života
- Usir (Osiris) - bůh podsvětí a sklizně
- Sutech (Seth) - ztělesnění zla, rozbouřeného moře a temnoty
- Re - bůh Slunce, Stvořitel, stvořil dokonce i sám sebe
- Hor - bůh nebes
Řecká a Římská božstva
Tyto dva panteony jsou tak úzce propojené, že je můžeme spojit dohromady. Jedině bohy a bohyně z těchto dvou panteonů je možné vyvolávat současně. Jde o asi nejlépe popsaný a prozkoumaný náboženský systém dávných dob. Bohové Římanů jsou téměř kopie těch Řeckých, popíšeme si tedy ty nejdůležitější v řecko-římských dvojicích (první je vždy řecký, druhý římský).
- Héra a Juno - bohyně manželství, žen a plodnosti
- Athéna a Minerva - bohyně války, moudrosti, umění a řemesel
- Artemis a Diana - bohyně lovu a Měsíce
- Demeter - řecká bohyně sklizně a plodnosti
- Zeus a Jupiter - vládci svých panteonů, bohové hromů a blesků
- Áres a Mars - bohové války
- Poseidon a Neptun - bohové moře a koní
- Dionýsos a Bakchus - bohové vína, hýření, veselí a bohémského způsobu života
- Hermes a Merkur - božští posli, bohové komunikace, obchodu a cestování
- Apollon - řecký bůh básnického umění, pravdy, hudby, léčení a věštění
Hinduistická božstva
Jedno z nejrozsáhlejších náboženství vůbec, hinduismus má tisíce božstev. Popíšeme si jen pár základních a nejznámějších. V čele stojí trojice bohů - Bráhma, Višnu a Šiva.
- Bráhma - stvořitel, bůh moudrosti a prosperity
- Višnu - ochránce, udržuje rovnováhu dobra a zla ve vesmíru, vyskytuje se v devíti podobách (inkarnacích), mezi něž patří i Krišna či Buddha
- Šiva - ničitel, bůh sexu a chaosu
- Šaktí - nejvyšší bohyně, Bohyně Matka
- Sarasvatí - bohyně moudrosti a umění
- Lakšmí - bohyně Země, blahobytu a štěstí, patronka dětí, zdraví a úspěchu, spojena i s rybolovem a dobrou úrodou
- Párvátí - nejvyšší vtělení Šaktí, tudíž opět Bohyně Matka, je manželkou Šivy, se který společně představují sexuální spojení mezi mužem a ženou
- Krišna - byl na zemi poslán, aby zbavil svět démonů, je bohem lásky a erotických radovánek
- Ganéša - bůh prosperity, moudrosti a umění, také správných činů
- Kálí - bohyně smrti, zániku a znovuzrození
Mě osobně velmi zaujala ne tolik známá slovanská mytologie, které se budu podrobněji věnovat v dalších článcích.
Panteonů samozřejmě existuje mnohem více a jsou mnohem rozsáhlejší a spletitější, než jsem zde popsala. Cílem mého článku ale bylo pouze stručně informovat a představit jednotlivé známé náboženské systémy.
Na úplný konec ještě upozorním, že některá náboženství nejsou s praktikováním magie příliš kompatibilní (příkladem může být křesťanství či islám), proto bohy z těchto vír nepovolávejte.
To je ode mě vše, děkuji za přečtení :)